
Video prezentacije o rezultatima projekta Europass Euroguidance
Europass jezički pasoš
Mobilnost
Dodatak diplomi
Vodič o pravima učeničkog standarda
Europass CV
Upitnici za starosne grupe
Priručnik za vođenje intervjua
Europass jezički pasoš
Mobilnost
Dodatak diplomi
Vodič o pravima učeničkog standarda
Europass CV
Upitnici za starosne grupe
Priručnik za vođenje intervjua
Nacionalna Europass i Euroguidance kancelarija je, prilagođavajući se novonastalim okolnostima prouzrokovanim pandemijom Covid19, pripremila platformu za sticanje novih znanja i razmjenu informacija.
Platforma se nalazi na domenu www.obuke.me na kojoj će karijernim savjetnicima, nastavnicima, studentima i drugim zaintersovanim grupama biti dostupne obuke iz različitih oblasti.
Za mjesec novembar, predavač dr Kristina Bojanović je pripremila prva dva predavanja iz oblasti principi profesionalne i radne etike, i to: feministička epistemiologija i uvod u poslovnu etiku. Sva predavanja se mogu preuzeti u pdf. formatu i imaju audio snimak. Takođe, sva predavanja prati i link za konsultacije u tačno određenom terminu za sve zainteresovane pojedince i grupe.
Sve informacije o ovom portalu se mogu naći linkom na www.obuke.me ili putem email kontakata dostupnih na sajtu Nacionalne Europass i Euroguidance kancelarije www.europasscrnagora.me.
U saradnji sa Nacionalnom Europass i Euroguidance kancelarijom/Ministarstvom prosvjete Crne Gore, Digitalna akademija "DigitalBee" je pripremila tri video zapisa o razvoju digitalnih ključnih kompetencija kod djece i odraslih:
1. Naziv video materijala: Digitalne kompetencije - DigComp
Cilj: upoznavanje ciljne populacije sa konceptom digitalnih kompetencija prema “Evropskom digitalnom okviru kompetencija za gradane-DigComp” Evropske Komisije
Ciljna grupa: građani stariji od 13.godina (srednjoškolci, studenti, zaposleni, nezaposleni i drugi)
Sadržaj: U ovom video materijalu ce biti objašnjene digitalne kompetencije prema “Evropskom digitalnom okviru kompetencija za gradane-DigComp” Evropske Komisije
2. Naziv video materijala: “Benefiti učenja programiranja u ranom uzrastu
Cilj: upoznavanje ciljne populacije sa benefitima učenja programiranja.
Ciljna grupa: građani stariji od 13.godina (srednjoškolci, studenti, zaposleni, nezaposleni i drugi)
Sadržaj: U ovom video materijalu ce biti objašnjeni benefiti učenja programiranja u ranom uzrastu.
Naime kroz učenje programiranja ne samo da se razvijaju digitalne kompetencije, već učenje programskog jezika ima efekte i na razvoj drugih kompetencija i vještina.
3. Naziv video materijala: „Uvod u programiranje. Scratch-vodic za roditelje“,
Cilj: Upoznavanje roditelja sa alatom Scratch i njegovim mogućnostima. Učenjem programskog jezika Scratch, djeca postaju kreatori u digitalnom svijetu.
Ciljna grupa: roditelji
Sadržaj: U ovom video materijalu će biti objašnjen alat Scratch, kako je nastao, što se može naučiti kroz njega, na koji način se on instalira, podešava. Roditelji ce biti upoznati sa mogućnostima alata i rada sa svojom djecom.
4. Naziv video materijala: „Uvod u programiranje: Djeco upoznajte Scratch!“,
Cilj: Upoznavanje djece sa alatom Scratch i buđenje interesovanja ka upotrebi Scratch-a.
Ciljna grupa: Učenici uzrasta od 8 do 16 godina
Sadržaj: U ovom video materijalu će biti objašnjen alat Scratch i predstavlja vodič za pravljenje jedne Scratch igrice.
Djeca koja budu pratila upustva iz videa napraviće svoju prvu Scratch igricu.
5. Naziv video materijala: „Kompetencije potrebne za uspjeh u digitalnom dobu“
U saradnji sa Ministarstvom prosvjete Crne Gore, Edukativni centar Montenesoft poziva nezaposlene visokoškolce da se prijave za besplatne obuke za sticanje i razvoj digitalne ključne kompetencije.
Kandidati će na obukama steći i unaprijediti vještine i znanja za rad u aplikacijama MS Word, MS Excel i MS PowerPoint – od početnog do naprednog nivoa – neophodnih za efikasno savladavanje konkretnih radnih zadataka u svim poslovnim djelatnostima.
Europass mrezni sastanak 2019 održan je u Budimpešti 6. i 7. juna 2019. godine. Uvodnu riječ i detaljnu prezentaciju rada Tempus fondacije je održao g-din Peter Tordai, direktor Fondacije. G-din Tordei je predstavio rad Fondacije i programe koji se koordinaraju unutar Fondacije, kao sto su: Erasmus +, CEEPUS, EEA grantovi, programi bilateralnih stipendija, mađarske stipendije itd. Predstavio je takođe sve inovacije i aktivnosti u oblasti Europass dokumenata, platforme i promocije.